ویژگی های یک لوگوی خوب و اهمیت طراحی آن

یک لوگو باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

در عصر حاضر و گسترش کسب و کارهای جدید، داشتن یک لوگوی امروزی و مدرن لازمه ی هرکسب وکاری است. طراحی لوگو دارای اصول خاصی است. این کار شاید ساده به نظر برسد اما دارای ریزه کاری هایی است که در صورت رعایت آن ها یک لوگوی خوب ساخته می شود. یک لوگوی خوب می تواند به اعتبار یک برند و شرکت بیافزاید. در ادامه به تعریف لوگو و انواع آن و اهمیت طراحی اصولی آن می پردازیم.

 

انواع لوگو

لوگو یک نشانه گرافیکی است که در آن از حروف و تصاویر استفاده می شود. یک شرکت یا برند به وسیله ی لوگویشان شناخته می شود. لوگوها را با توجه به طراحیشان به 3 دسته تقسیم می کنند. طراحی لوگوها به شکلی است که نام شرکت و خصوصیات تجاری آن را به مشتریان و عموم افراد نشان دهد. لوگوها را به 3 دسته لوگوی سمبلیک، لوگوتایپ(لوگوی فونتی) و لوگوی مونوگرام تقسیم بندی می کنند.

لوگوی سمبلیک یا نمادین

در طراحی لوگوی سمبلیک از تصاویر و نمادهای ساده استفاده می شود. لوگوهای نمادین دربردارنده اسم یا حروفی از اسم یک برند نیستند. به همین دلیل در انتخاب و طراحی آن ها باید دقت زیادی انجام داد. لوگوی نمادین باید نشان دهنده ویژگی های یک برند و محصولات آن باشد. این نوع از لوگوها به دلیل نمادین بودن، باید به شکلی طراحی شوند که در ذهن مشتریان بمانند. از لوگوهای نمادین معروف می توان به لوگوی شرکت اپل اشاره کرد.

لوگوتایپ یا لوگوی فونتی

یک لوگوی طراحی شده بر پایه متن است. ماهیت این لوگو نوشتاری است. در واقع نام تجاری یک برند را به شکل منحصر به فردی می نویسند. طراحی لوگوتایپ نیز در عین ساده بودن نکات زیادی دارد. در طراحی می توانیم از فونت ضخیم یا نازک استفاده کنیم. لوگوتایپ طراحی شده می تواند افقی یا عمودی باشد. انتخاب بین این موارد برعهده طراح است. طراح با در نظر گرفتن برند و محصولات آن و سلیقه مشتریان در انتخاب موارد فوق تصمیم گیری می کند.

لوگوی مونوگرام

لوگوی مونوگرام از یک حرف تشکیل شده است. حرف استفاده شده در طراحی لوگوی مونوگرام یکی از حروف اصلی نام برند است. عموما از حرف اول نام تجاری برند برای طراحی این لوگو استفاده می شود. ویژگی لوگوی مونوگرام سادگی و ماندگاری است. از معروف ترین لوگو های مونوگرام می توان به لوگوی وردپرس اشاره کرد.

بسیاری از لوگوهایی که این روزها می بینید از ترکیب موارد فوق طراحی شده اند. ترکیب لوگوی سمبیلک و لوگوتایپ در بسیاری از برندهای محبوب نظیر آدیداس دیده می شود.

 

در طراحی اصولی لوگو باید به چه نکاتی توجه شود ؟

در طراحی لوگو باید به نکات مهمی توجه شود. رعایت این نکات در نهایت سبب ماندگاری لوگو در ذهن مخاطبان و افزایش بازده تجاری خواهد شد. یک لوگوی ضعیف از نظر مشتریان نشان دهنده ضعف در سراسر یک برند تجاری است. نکاتی که بهتر است در طراحی یک لوگو مورد توجه قرار گیرد :

 

ساده بودن یکی از مهم ترین ویژگی های لوگو است

یک لوگو باید در عین سادگی جذاب باشد. لوگوهای کلیشه ای و شلوغ برای مشتریان جذاب نیستند. یکی از اهداف استفاده از لوگو شناخته شدن سریع و راحت یک برند توسط مشتریان است. این هدف وقتی قابل دستیابی است که از یک لوگوی ساده استفاده شود. یک نماد ساده در ذهن مشتریان ماندگار خواهد شد.

 

لوگو باید در همه ابعاد قابل استفاده باشد

لوگوی یک برند بر روی بیشتر محصولات، کارت ویزیت، لباس کارکنان و بیلبوردهای تبلیغاتی چاپ می شود. پس یک لوگو پس از طراحی در ابعاد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. لوگوهای شلوغ در ابعاد کوچک نظیر کارت ویزیت، کیفیت خودشان را از دست می دهند و برای مشتریان قابل تشخیص نخواهند بود.

 

لوگو باید منحصر به فرد باشد

در طراحی لوگو باید خلاقیت به خرج داده شود. طراحی یک لوگوی متفاوت با سایر برند ها وظیفه اصلی طراح است. یک طراح با سابقه با شناخت بالایی که از لوگوی سایر برندها دارد تلاش می کند  یک لوگوی خاص بسازد. استفاده از یک لوگوی مشابه با سایر برندها  اصالت یک برند را زیر سوال می برد. و باعث زیان تجاری خواهد شد.

 

استفاده از رنگ های جذاب

در طراحی یک لوگوی خاص باید از رنگ های جذاب و براق استفاده شود. رنگ ها با افراد سخن می گویند و تاثیر زیادی در جذب افراد خواهند داشت. رنگ یک لوگو می تواند بیان کننده یک سری از ویژگی های آن برند باشد. هر برند یک رنگ رسمی دارد و بهتر است رنگ لوگو با آن هماهنگ باشد. برای مثال رنگ رسمی شرکت کوکاکولا قرمز است و در لوگوی آن نیز از این رنگ استفاده شده است. استفاده از بیش از 3 رنگ در یک لوگو پیشنهاد نمی شود.

اهمیت استفاده از رنگ ها در ساخت یک لوگو بر کسی پوشیده نیست. اما یک لوگو باید به شکلی طراحی شود که در صورتی که به شکل سیاه سفید درآمد مشکلی در خوانش یا گیرایی آن ایجاد نشود. یعنی لوگو نباید وابسته به رنگش طراحی شود.

 

لوگو باید متناسب با برند باشد

این مورد بیشتر در طراحی لوگوهای سمبلیک دارای اهمیت است. نماد استفاده شده در یک لوگو باید ارتباطی هر چند اندک به برند، محصولات آن و یا خدمات آن داشته باشد. بهتر است تصاویری که در لوگو استفاده می شود دارای یک پیام به مشتریان و مخاطبان باشد. برای مثال استفاده از یک جوانه ی در حال شکوفایی نشان دهنده رشد و پویایی یک برند است.

 

نتیجه گیری نهایی

نکات مهمی را برای ساخت یک لوگوی موفق بیان کردیم. همانطور که مشاهده کردید طراحی لوگو ریزه کاری های بسیاری دارد. تمامی نکات باید با خلاقیت و تجربه ی یک طراح ماهر آمیخته شود تا در نهایت یک لوگوی موفق و ماندگار برای یک برند یا سازمان شکل گیرد.                      

بهرنگ بهرنگ