تاثیر تراکت تبلیغاتی در بازاریابی

تراکت یک برگه تبلیغاتی است که در تیراژ بالا تولید و پخش می شود. هدف از پخش تراکت ها معرفی یک برند یا محصول است. تراکت ها عموما در محیط های شهری پخش می شوند و به عنوان یکی از موثر ترین راه های تبلیغات به شمار می روند. تراکت ها باید طوری طراحی و چاپ شوند که برای عموم افراد جذاب باشند. بنابراین در طراحی این محصولات معمولا از رنگ های جذاب و پر زرق و برق استفاده می شود. در ادامه به مزایای پخش تراکت می پردازیم و در انتها نکاتی در مورد طراحی تراکت بیان می کنیم .

 

مزایای پخش تراکت تبلیغاتی

هر روزه کسب و کار های محلی زیادی شکل می گیرند. این کسب و کارها باید با استفاده از روش های تبلیغاتی گوناگونی که وجود دارد به کسب و کار خودشان رونق ببخشند. طراحی اصولی و پخش تراکت تبلیغاتی یکی از این روش ها است. هر روش تبلیغاتی مزایا و معایبی دارد. بررسی هرکدام از ویژگی های مثبت و منفی یک روش تبلیغاتی به تنهایی کار درستی نیست. پس از بررسی کامل مزایا و معایب پخش تراکت تبلیغاتی نتیجه می گیریم که آیا استفاده از این روش منطقی است یا خیر.

 

پخش تراکت یک روش ارزان و موثر است

همه ما در تبلیغات کسب و کارمان به دنبال روشی هستیم که درعین ارزان بودن بازده مناسبی نیز داشته باشد. طراحی و چاپ تراکت نسبت به سایر روش های تبلیغاتی هزینه به مراتب کمتری دارد. چاپ این محصولات در تیراژ بالا هزینه ها را باز هم کاهش خواهد داد. علاوه بر قیمت مناسب، پخش تراکت روشی موثر و زود بازده به شمار می رود. با پخش تراکت مخاطبان به صورت مستقیم اطلاعات مربوط به یک محصول یا برند را دریافت می کنند. همین موضوع باعث می شود فروش محصولات به سرعت بالا رود. همانطور که گفته شد تبلیغات تراکتی روش بسیار مناسبی برای کسب و کارهای محلی است. استفاده از تراکت ها یکی از اولین گام های تبلیغاتی است که به رونق کسب و کارهای محلی کمک شایانی می کند. کسب و کارهای کلان از تراکت ها در کنار سایر روش های گران قیمت تبلیغاتی استفاده می کنند تا به معرفی محصولاتشان بپردازند.

 

فیزیکی بودن تبلیغات تراکتی

روش های تبلیغاتی به سمت دیجیتالی شدن پیش می روند. اما این حقیقت که هنوز هم روش های فیزیکی برای ما جذاب ترند غیرقابل انکار است. در دست گرفتن تراکت های تبلیغاتی به خصوص اگر از متریال مناسبی تهیه شده باشد به مخاطب حس بسیار خوبی می دهد. تبلیغات فیزیکی ماندگار خواهند بود و می توانند در چندین زمان متفاوت مخاطب را مجاب به استفاده از خدمات و محصولات کنند.

 

معایب استفاده از تراکت ها

تراکت های تبلیغاتی دارای تاثیری کوتاه مدت هستند. به همین دلیل تراکت ها باید در بازه های زمانی مشخصی دوباره پخش شوند تا موثر باشند. برای مثال تعداد مشخصی از تراکت باید هر ماه در بین مردم و مکان های مورد نظر پخش شود. اینکار به تداوم و افزایش تاثیر این روش تبلیغاتی کمک خواهد کرد.

برای پخش تراکت ها به صورت مداوم نیاز به استخدام یک نیروی کار مسئولیت پذیر دارید. عدم استفاده از یک شخص مسئولیت پذیر در پخش تراکت های می تواند سبب کاهش شدید بازده در این روش تبلیغاتی شود.

یکی دیگر از معایب استفاده از تراکت ها مصرف مقادیر زیادی کاغذ و مقوا است. فیزیکی بودن این روش مزایایی دارد که در بالا برشمردیم. اما استفاده از مقدار زیاد کاغذ دارای آثار مخرب زیست محیطی است و همچنین می تواند باعث آلودگی معابر شهری شود. برای کمک به کاهش مصرف کاغذ می توانید سایز های کوچک تری از تراکت ها را طراحی و تهیه کنید.

 

نکات لازم برای طراحی و چاپ تراکت

طراحی و چاپ اصولی تراکت سبب افزایش بازده این روش تبلیغاتی خواهد شد.

در طراحی تراکت ها باید به نکات زیر توجه کنیم:

سایز تراکت :

 سایز تراکت کاملا بستگی به سلیقه طراحان دارد. سفارش تراکت در ابعاد بزرگ سبب کاهش بازده تبلیغات، افزایش مصرف کاغذ، و افزایش هزینه های چاپ خواهد شد. سفارش تراکت در اندازه بیش از حد کوچک سبب می شود تا این تراکت ها برای مشتریان جذاب نباشند. بیشتر تراکت ها در ابعاد A6 طراحی و تولید می شوند. این سایز متعادل بوده و عموما از نظر مخاطبان جذاب است.

 

تراکت باید توجه مخاطبان را جلب کند:

در طراحی تراکت باید به این موضوع توجه کنید که شبیه سایر برندها و فروشگاه ها نباشید. یک محصول تبلیغاتی متفاوت توجه مخاطبان و مشتریان را جلب خواهد کرد. بهتر است از با کیفیت ترین روش های چاپ برای تولید تراکت استفاده شود. کیفیت بالای چاپ تراکت در کنار استفاده از رنگ های براق سبب افزایش بازده فروش خدمات و محصولات می شود.

 

محتوای تراکت ها بسیار دارای اهمیت است:

زیباترین تراکت ها نیز اگر محتوای جذابی برای ارائه نداشته باشند بی تاثیر خواهند بود. در تهیه ی محتوای تراکت ها از جملاتی استفاده کنید که مشتریان را ترغیب به خرید کند. برای مثال عموم افراد به واژه تخفیف واکنش نشان می دهند و جذب می شوند.

 

نتیجه گیری نهایی

تراکت های تبلیغاتی یکی از روش های موثر بازاریابی هستند. بازدهی این روش تبلیغاتی وابسته به خلاقیت طراح و نوع یک کسب و کار می تواند متفاوت باشد. رعایت نکات گفته شده برای طراحی تراکت و استفاده از متریال خوب برای چاپ آن می تواند مشتریان زیادی را تحت تاثیر قرار دهد.

 

بهرنگ بهرنگ